Result for the Game of Feb 24, 13 |
Saturday 23rd February 2013 |
After a narrow and, some might say, fortunate 1-0 win over Swiss last Friday, Wanderers remain top of the first division, USRC did their goal difference no harm, scoring four without reply against Knights to leave them in second place and leave the possibility of a mouth-watering final day league championship decider at Sports Road, Dragons slayed a Charlie Pike lead Colloids by the odd goal in seven to stay in third place, the German’s under the tutelage of caretaker player coach, Scott Morson, came away with their first points in 2013 after winning against an Albion team who remain in fourth spot and Squadron knocked Colts for six to move them further away from the relegation places.
Antonhill are now mathematically certain of promotion to division one and maintained the leagues only unbeaten record when they edged Corinthians 2-1, French Kiss are now five points behind in second place after being held 2-2 by White Youth, ANP moved into fourth place after beating whipping boys, Hoo Cheung, 3-0, Spartans were broken 1-2 by Hearts to move them down to fifth and Azzurri were well worth their 2-0 win over third-division-bound, Dynamo.
CSOB continued their march to the second division following a hard fought 3-2 win over HKU70s, Yan Po are second after they beat Power 22, 2-1, OBA remain third after a scoreless draw with HKUSA in the early game at Sandy Bay, GGFC closed the gap on the promotion places after an Andy Brown inspired 2-0 win over Wah Yan’s Class of ’84, HOB overcame Crusaders 3-0 and WYFC06 and Grasshoppers shared the points and two goals.
CAPS moved eleven points clear at the top of division four after a hard fought 2-1 victory over Green Cypress, Darts and IES are in second and fourth places respectively after they drew 1-1 in the early game at Community Sports, the match between Scorpions and Rising Sun was a 0-0 draw, Skyline shaded Barclays 3-0, Standard Chartered overdrew Bapcoll 2-1 and Youth Coaches scored a 6-2 win over Hung Art.
1st Division:-
German All Stars (2) vs (0) Club Albion
HKDC Squadron (6) vs (1) Club Colts
Interglobo Colloids FC (3) vs (4) KCC Dragons
KCC Knights (0) vs (4) USRC
2nd Division:-
Hoo Cheung (0) vs (3) ANP
HKDC Hearts (2) vs (1) Spartans
White Youth (2) vs (2) French Kiss
Corinthians (1) vs (2) Antonhill
Dynamo (0) vs (2) Azzurri
3rd Division:-
HKUSA (0) vs (0) Outward Bound
WYFC06 (1) vs (1) Grasshoppers
HKU70's (2) vs (3) CS Old Boys
Power 22 (1) vs (2) Yan Po
G. G. F. C. (2) vs (0) WYFC84
Crusaders FC (0) vs (3) HOB
4th Division:-
Darts (1) vs (1) IES
Rising Sun (0) vs (0) Scorpions
Bapcoll (1) vs (2) Standard Chartered
Hung Art (2) vs (6) Youth Coaches
Skyline (3) vs (0) Barclays
Green Cypress FC (1) vs (2) CAPS
|